dr hab. Dariusz Szostek

SHOP4CF (Smart Human Oriented Platform for Connected Factories) to projekt finansowany przez UE w ramach ósmego programu ramowego Horyzont 2020, którego celem jest stworzenie unikalnej infrastruktury do wygodnego wdrażania aplikacji przemysłowych zorientowanych na człowieka. W ramach projektu 20 partnerów opracowuje kompleksową platformę oprogramowania zawierającą szeroki zakres komponentów, które pokrywają szerokie spektrum wymagań przemysłowych, zwłaszcza w kontekście nowoczesnej, elastycznej i bogatej w dane produkcji. Ogólna wizja SHOP4CF zakłada, że produkcja jutra wymaga zarówno umiejętności maszyn (np. wysokiej dokładności, precyzji lub wytrwałości), jak i zasobów ludzkich (np. kreatywności, zdolności adaptacyjnych lub zmysłu dotyku) działających w granicach regulacji prawnych. Dlatego wszystkie komponenty uwzględnione w platformie oprogramowania SHOP4CF mają na celu wzajemne uzupełnianie się pracy ludzkiej i maszyn, aby poprawić warunki pracy poprzez: automatyzację pracy oraz zwiększenie produktywności człowieka poprzez wsparcie AI. Fabryki w Europie stają się coraz bardziej inteligentne i coraz lepiej optymalizują swoje procesy produkcyjne, dzięki czemu przemysł staje się bardziej zrównoważony i konkurencyjny. Obecnie najważniejszym celem jest znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy efektywną kosztowo automatyzacją powtarzalnych zadań i wykorzystaniem możliwości pracowników w działaniach wymagających możliwości adaptacji i kreatywności W związku z wdrażaniem modeli opartych na łączeniu wielu elementów zakładów produkcyjnych powstają olbrzymie ilości danych, generowanych przez wbudowane czujniki i połączone urządzenia produkcyjne. Wszystkie te informacje mogą być użyteczne w usprawnianiu procesów. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu SHOP4CF powstaje oparta na otwartej architekturze platforma, która pozwoli na wspieranie ludzi w działalności produkcyjnej oraz realizację podstawowych wdrożeń w ramach dostępnego za darmo rozwiązania typu open-source. Pilotaże testowe są prowadzone przez liderów przemysłowych (BOSCH, Volkswagen, Siemens, Arcelik) w Europie i 30 zewnętrznych projektach pilotażowych wybranych w drodze 5 otwartych zaproszeń. Koordynatorem projektu jest Technische Universitaet Muenchen. Projekt jest realizowany przez konsorcjum: Teknologian Tutkimuskeskus Vtt OY (Finlandia) Fraunhofer Gesellschaft Zur Foerderung Der Angewandten Forschung E.V. (Niemcy), Teknologisk Institut (Dania), Interuniversitair Micro-Electronica Centrum (Belgia), European Dynamics Luxembourg SA (Luksemburg), Fundingbox Research APS (Dania), Technische Universiteit Eindhoven (Niderlandy), Uniwersytet Opolski (Polska), Institut de Recherche Technologique Jules Verne (Francja), Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (Polska), Universidad Politecnica de Madrid (Hiszpania). Budżet całkowity 16 mln. euro, wkład UE 15 mln. euro. Projekt ma charakter multidyscyplinarny, obejmuje dziedziny nauki: społeczne (w tym prawo), inżynierie i technologię, zgodnie z wytycznymi UE w zakresie projektów badawczych. Zespół naukowy Uniwersytetu Opolskiego (zatrudniony specjalnie dla tego projektu) pod moim kierownictwem jest odpowiedzialny za analizę problematyki danych osobowych i nieosobowych, przygotowanie wytycznych zgodności z regulacjami RODO i innymi dotyczącymi prywatności. Ponadto prowadzimy badania dotyczące problematyki licencji, w tym licencji open-source dla oprogramowania modularnego wykorzystującego AI. Wyzwaniem naukowym jest kwestia wykorzystania sztucznej inteligencji w ramach realizacji projektu w zgodności z projektowanymi regulacjami unijnymi oraz prawem krajowym poszczególnych państw członkowskich. Efektem prac są rekomendacje dla zespołu wdrożeniowego, raporty, bieżąca analiza zagadnień prawnych, wsparcie przy wdrożeniu. Efektem naukowym jest przygotowywana monografia naukowa: Prawne aspekty automatyzacji procesów w gospodarce cyfrowej 3.0 (termin wydania 2022/23 – wydawnictwo Springer lub Nomos), uczestnictwo w konferencjach naukowych.

Strona projektu: https://shop4cf.eu

Okres realizacji projektu: 48 miesięcy