Serdecznie zapraszamy młodych naukowców w Państwa instytucji do wzięcia udziału w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu o Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską.

W konkursie mogą wziąć udział młodzi naukowcy niemający więcej niż 40 lat (urodzeni w 1983 roku lub później), związani z uczelnią lub ośrodkiem badawczym państwa należącego do UE lub stowarzyszonego w ramach Programu Horyzont oraz ze Szwajcarii.

Nagroda im. Lema przyznawana jest za aktualne osiągnięcia lub odkrycia naukowe z ostatnich 3 lat, dokonane na szeroko rozumianym polu nauk technicznych. Nagrodzone zostają odkrycia, które odznaczają się kreatywnością, interdyscyplinarnością i wizjonerstwem, zawierające przy tym mocny element technologiczny.

Wniosek konkursowy (wraz z 2-3 listami rekomendacyjnymi oraz maksymalnie trzema publikacjami) należy złożyć drogą elektroniczną do 30 września 2023 r. na adres mailowy lemprize@pwr.edu.plZwycięzca zostanie ogłoszony 15 listopada 2023 r. w trakcie corocznych obchodów Święta Politechniki Wrocławskiej.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 PLN (około 22,000 EUR), a także zostanie zaproszony do Wrocławia na uroczystość wręczenia nagrody i wygłoszenie wykładu o swoim odkryciach bądź osiągnięciach. Przewidziane jest również spotkanie z młodymi naukowcami.

Zwycięzcami Nagrody im. Lema w poprzednich latach byli:

–          w 2021 r.: prof. Randall J. Platt z ETH Zurich,

–          w 2022 r.: prof. Sam Stranks z Cambridge University.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie https://lemprize.pwr.edu.pl/.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres lemprize@pwr.edu.pl.