W dniu 19 czerwca 2023 r. zawarta została umowa na realizację Małych grantów dla uczelni. Umowę podpisali Prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Opolskiego- dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk oraz Wicemarszałek Województwa Opolskiego- Zuzanna Donath-Kasiura i Zbigniew Kubalańca.

Uniwersytet Opolski otrzymał dotację na realizację 3 projektów współfinansowanych ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego:

1. Projekt pn.: “UO na styku kultur – wielokulturowość w przestrzeni akademickiej”.

Projekt realizowany będzie przez Biuro Nauki i Obsługi Projektów. Wartość projektu: 20 000 zł

Celem projektu jest integracja społeczna środowiska akademickiego Uniwersytetu Opolskiego oraz zwiększenie wśród studentów Uczelni świadomości walorów kultur składowych środowiska akademickiego. Ponadto, poprzez poszczególne działania projektowe budowana będzie wspólna tożsamość europejska oraz warunki sprzyjające otwartości i tolerancji w wielokulturowym otoczeniu. Zaplanowane warsztaty mają na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu, edukację wielokulturową oraz rozwijanie u studentów kompetencji związanych z komunikacją międzykulturową.

2. Projekt pn.: “Wydarzenia kulturalne w ramach XXIII Międzynarodowej i Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej”.

Projekt realizowany będzie przez Instytut Językoznawstwa. Wartość projektu: 20 000 zł

Celem projektu jest organizacja wydarzeń kulturalnych w ramach cyklicznej Międzynarodowej i Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej pt. Onomastyka kulturowa organizowanej przez Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Działania w projekcie mają na celu zaangażowanie studentów w organizację i uczestnictwo w wydarzeniach. Ponadto projekt zakłada stworzenie warunków do nawiązania kontaktów z ludźmi nauki, którzy dzieląc się swoją wiedzą, zainspirują ich do rozwoju, refleksji, dyskusji. Organizacja i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych uświadomi studentom atrakcyjność regionu, w którym podjęli naukę oraz pozwoli wykazać się przedsiębiorczością w promowaniu Opolszczyzny.

3. Projekt pn.: “Obóz adaptacyjny WNoPiKS”.

Projekt realizowany będzie przez Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Wartość projektu: 20 000 zł

Celem projektu jest chęć zintegrowania społeczności akademickiej z nowymi żakami przystępującymi do nauki na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Obóz stworzy dla pierwszorocznych studentów idealną okazję na poznanie rówieśników, poznanie formuły funkcjonowania uczelni oraz zasady równości i tolerancji.

Do konkursu mogły być zgłaszane projekty:

• służące działaniom na rzecz studentów, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień sprzyjających rozwojowi tolerancji, integracji, poszanowania dla wielokulturowości, przeciwdziałaniu przemocy, wsparciu zdrowia psychicznego, równości szans, działań integracyjnych i antydykryminacyjnych – projekty priorytetowe;
  • służące wzmacnianiu wśród studentów umiejętności poruszania się na rynku pracy oraz rozwijania wiedzy i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości;
  • służące ogólnej aktywizacji studentów – przedstawicieli samorządów studenckich, kół naukowych oraz pozostałych studentów regionu.