Nowy program dla naukowców komercjalizujących wyniki badań

Rusza ogólnopolski program dla naukowców zainteresowanych komercjalizacją projektów Deep Tech. W jego ramach badacze mogą pozyskać inwestorów oraz międzynarodowe kadry managerskie wspomagające proces transferu technologii. Nabór trwa do 30 maja.

Operatorem programu jest Fundacja PACTT, zrzeszająca 100 centrów transferu technologii działających przy uczelniach, instytutach badawczych i Polskiej Akademii Nauk. Inicjatywa jest realizowana przez doświadczony łotewski akcelerator biznesowy Commercialization Reactor, który współpracując ze środowiskiem akademickim łączy go z inwestorami i przedsiębiorcami.

Jak działa program Commercialization Reactor?

Na pierwszym etapie prowadzony jest nabór kandydatów zainteresowanych przystąpieniem do programu. Po wstępnej selekcji rozpocznie się etap opieki nad zespołami naukowymi w celu przygotowania ich do współpracy i przedstawienia wyników prac badawczych międzynarodowym zespołom inwestorów i managerów (przyszłych przedsiębiorców). Dla wybranych projektów na kolejnym etapie tworzone są spółki spin-off z udziałem naukowców, przedsiębiorców, inwestorów i ewentualnie spółek celowych podmiotów naukowych zaangażowanych w transfer technologii.

Naukowcy otrzymują kadrę zarządzającą projektem dla: podniesienia poziomu gotowości technologicznej (TRL), uzyskania niezbędnego finansowania oraz wdrożenia technologii na rynku. Główną ideą jest to, by proces osiągania gotowości rynkowej – finansowania, zarządzania projektem i na końcu komercjalizacji – realizowany był przez tworzony specjalnie do tego celu zespół zajmujący się projektem w ramach nowo utworzonej spółki. Dzięki temu twórcy są istotnie odciążeni z funkcji zarządczych i mogą poświęcić się badaniom, efektywnie wspierając projekt od strony naukowej.

Naukowcy mogą zgłosić się do programu poprzez działające przy uczelniach i instytutach centra transferu technologii. Co ważne, program zakłada ścisłą współpracę ze środowiskiem akademickim, a w szczególności z ośrodkami odpowiedzialnymi za transfer technologii oraz za formowanie spółek spin-off, a więc centrami transferu i spółkami celowymi. Zakładane spółki spin-off mają powstawać przy udziale i zaangażowaniu jednostek akademickich.

W swoich założeniach program pomaga naukowcom w transferze technologii poprzez dostęp do kompetencji, funkcji i ról przedsiębiorczych, a także środków finansowych, ekspertyz i relacji niezbędnych do przeprowadzenia udanej komercjalizacji. Jak podkreśla prezes Fundacji PACTT, to kompleksowe wsparcie udzielane jest na najtrudniejszym dla zespołów naukowych etapie, czyli wtedy, gdy po osiągnięciu pewnego poziomu TRL zaangażowanie samych badaczy w dalszy rozwój technologii już nie wystarcza, a potencjalni inwestorzy nie są jeszcze gotowi, by w wynalazek zainwestować, gdyż jest to dla nich zbyt duże ryzyko.

TERMIN ZAKOŃCZENIA NABORU: 30.05.2025r.

Udostępnij post

Przejdź do treści