W dniu 15.01.2021 międzynarodowy zespół pracowników Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu w Cadiz z Hiszpanii przeprowadził warsztaty w zakresie Leczenia zachowawczego dysfunkcji dna miednicy.

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki grantowi jaki otrzymała Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu w ramach programu ERASMUS+ Partnerstwa Strategiczne.

W wyniku włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w struktury Uniwersytetu Opolskiego, program kontynuowany jest przez Uniwersytet Opolski.

Projekt pt. „Program kształcenia studentów uczelni medycznych (i nauk o zdrowiu) z zakresu leczenia zachowawczego dysfunkcji mięśni dna miednicy”

realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum trzech uczelni:

Uniwersytet Opolski, Wydział Nauk o Zdrowiu – Lider projektu

Universita Degli Studi Gabriele D’Annunzio di Chieti-Pescara (Włochy) – Partner
Universidad de Cadiz (Hiszpania) – Partner

Czas trwania projektu: 01.10.2018 – 31.08.2021

Dofinansowanie z programu Erasmus+: 299.250,00 euro

Warsztaty są efektem międzynarodowej współpracy w ramach projektu Erasmus+, którego głównym celem jest wdrożenie treści dotyczących szeroko pojętej fizjoterapii kobiet w plan nauczania studentów z obszaru nauk o zdrowiu.

Wydarzenie zostało podzielone na trzy części: dla słuchaczy z Hiszpanii (termin wydarzenia 15.01.2021),

z Włoch (termin wydarzenia 29.01.2021)

oraz z Polski (termin wydarzenia 30.01.2021)

W dniu 15.01.2021 odbyły się warsztaty on-line dla środowiska medycznego z Hiszpanii, studentów, pracowników chcących zapoznać się z efektami projektu oraz rekomendacją metod leczenia zachowawczego dysfunkcji dna miednicy u kobiet.

Język warsztatów: hiszpański oraz angielski.

Prowadzący warsztaty:

Dr Martyna Kasper-Jędrzejewska, kierownik Projektu, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu

Dr Lucyna Ptaszkowska, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu

Dr hab. Tomasz Halski, prof. UO, Wydział Nauk o Zdrowiu

Dr Grzegorz Jędrzejewski, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu

Mgr Urszula Halska, UO, Wydział Nauk o Zdrowiu

Prof. Véronica Pérez-Cabezas, Universidad de Cadiz, Hiszpania

Prof. Gloria González-Medina , Universidad de Cadiz, Hiszpania

Prof. Alejandro Galán-Mercant, Universidad de Cadiz, Hiszpania

Organizator: Uniwersytet Opolski, pracownicy Wydziału Nauk o Zdrowiu wraz z Biurem Nauki i Obsługi Projektów.

Zespół projektowy od lewej:

dr hab. Tomasz Halski, prof. UO, mgr Urszula Halska, mgr Małgorzata Żytkiewicz (BNiOP), dr Martyna Kasper-Jędrzejewska, dr Grzegorz Jędrzejewski, prof. Alejandro Galán-Mercant (UcA), dr Lucyna Ptaszkowska

W trakcie warsztatów omówiono zagadnienia w zakresie badania podmiotowego: wywiad i dziennik mikcji, badanie przedmiotowe: badanie przezpochwowe 1) Palpacja 2) Elektromiografia powierzchniowa 3) Inne metody: elastografia, myotonometria – zespół polski  – oraz przeprowadzono instruktaż prawidłowego wykonania ćwiczeń mięśni dna miednicy wraz z ćwiczeniami funkcjonalnymi kobiet w ciąży– zespół hiszpański.

Kolejne warsztaty odbędą się 29.01.2021 dla słuchaczy z Włoch

(język warsztatów włoski/angielski)