Program „Społeczna odpowiedzialność nauki”

 

Informujemy, że rozpoczął się nabór wniosków do programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. W konkursie została ograniczona liczba wniosków składanych przez dany podmiot, w danym roku kalendarzowym do 3 (trzech wniosków) w każdym module programu. W związku z powyższym Uniwersytet Opolski przeprowadzi wewnętrzny nabór na wnioski, które będą składane w 2023 r.

 

Założenia programu

 

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.

Program składa się z modułów:

  • „Popularyzacja nauki” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na:
    1. popularyzacji osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych i prac rozwojowych oraz na promocji nauki,
    2. organizacji przedsięwzięć ukazujących przydatność wiedzy naukowej w codziennym życiu,
    3. organizacji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej,
    4. popularyzowaniu innowacyjnych rozwiązań w nauce i szkolnictwie wyższym.

 

  • „Wsparcie dla bibliotek naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na utrzymaniu zasobów bibliotecznych o istotnym w skali kraju znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa, ich opracowywaniu i udostępnianiu w postaci elektronicznej.

Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:

  1. którego okres realizacji wynosi maksymalnie 24 miesiące;
  2. który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
  3. którego koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich dofinansowanych ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę.

 

 

Nabór wewnętrzny

Wszystkie osoby planujące złożenie aplikacji w 2023 r. proszone są o przesłanie do 10.02.2022r. opisu ogólnych założeń projektu (wskazać moduł programu, krótki opis projektu, planowany budżet, planowane terminy, wpływ projektu na realizację celów określonych w Strategii rozwoju Uniwersytetu Opolskiego w latach 2021-2027, i odpowiednio w strategii rozwoju wydziału lub strategii rozwoju instytutu).

Wskazane informacje można również złożyć poprzez kartę projektu cz. A, w której zawarte są wszystkie wskazane informacje.
Na podstawie przedłożonych informacji lub kart A, wybrane zostaną propozycje projektów, które w formie aplikacji zostaną złożone w 2023 r.

Złożenie karty A we wskazanym wyżej terminie nie oznacza, że wnioskodawca musi do tego czasu dysponować pełnym opracowaniem wszystkich założeń/zadań projektu. Finalne opracowanie wniosku projektowego może odbyć się w terminie późniejszym.

Więcej informacji o programie: TUTAJ