Ruszył nabór wniosków na udział w programie wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej

Celem organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej programu jest wsparcie działań zmierzających do internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego poprzez wymianę osobową studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich w oparciu o umowy międzynarodowe pomiędzy Polską a wskazanymi w ogłoszeniu krajami partnerskimi.

Program jest realizowany wspólnie z instytucjami z krajów objętych umowami i porozumieniami międzyrządowymi i międzyresortowymi (np. agencje badawcze, ambasady, instytuty kultury). Kraje, z którymi prowadzona jest współpraca to: Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Egipt, Japonia, Kazachstan, Macedonia Północna, Mongolia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Węgry i Wietnam.

W ramach programu uprawnione są wyjazdy zakładające:

– odbycie studiów częściowych lub wyższych (II stopnia bądź doktoranckich),

–  odbycie stażu naukowego, krótki pobyt studyjny, uczestnictwo w szkole letniej języka i kultury kraju partnera (tj.letnie kursy językowe),

– prowadzenie zajęć dydaktycznych w ośrodku goszczącym,

– inne formy aktywności naukowej lub akademickiej powiązane z realizacją studiów, wykładów, przygotowaniem pracy doktorskiej lub pracy naukowej.

Wnioskodawcy mogą starać się o wyjazdy trwające od 3 dni do 12 miesięcy w roku akademickim 2023/2024 oraz szkół letnich i letnich kursów językowych, które odbędą się latem 2023 r. Wnioski składane są wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dokument należy wypełnić w języku polskim, natomiast dołączone do niego pliki mogą być sporządzone w języku polskim lub angielskim.

Wnioski o wyjazd do krajów biorących udział w programie przyjmowane są do 20 grudnia 2022 r. do godz. 15. Wyjątkiem jest Japonia, gdzie aplikacje wyjazdowe można zgłaszać do 31 marca 2023 r.

Osoby będące w toku pierwszego i drugiego stopnia studiów oraz jednolitych studiów magisterskich, a także absolwenci szkół wyższych, którzy uzyskali dyplom po 2 października 2020 r. załączają do wniosku następujące dokumenty:

• pismo z uczelni popierające udział Wnioskodawcy w programie, wydane przez właściwe biuro współpracy z zagranicą lub inną powołaną do tego jednostkę ogólnouczelnianą wraz z zaświadczeniem o średniej ocen z ostatniego roku studiów;
  • CV z podkreśleniem szczególnych osiągnięć;
  • kopie dyplomów wraz z ocenami (wymóg ten dotyczy absolwentów studiów I lub II stopnia);
  • list motywacyjny uzasadniający chęć wyjazdu i opisujący zakładany wpływ pobytu na dalszą karierę zawodową i naukową;
  • plan pobytu w potencjalnym ośrodku goszczącym;
  • kopię potwierdzenia przyjęcia na staż lub studia przez partnera zagranicznego, chyba że w opisie szczegółowym oferty do danego kraju widnieje inna informacja; wymóg nie dotyczy kursów językowych.

Lista wymaganych dokumentów i załączników dotycząca doktorantów, nauczycieli akademickich i pracowników naukowych:

• pismo z uczelni popierające udział Wnioskodawcy w programie, wydane przez właściwe biuro współpracy z zagranicą lub inną powołaną do tego jednostkę ogólnouczelnianą – w przypadku doktorantów musi zawierać ono potwierdzenie aktualnego statusu studiów;
  • kopię najwyższego uzyskanego dyplomu;
  • CV zawierające m.in.: informacje o wykształceniu, przebiegu pracy badawczej ze wskazaniem instytucji i roli w projekcie, stażach naukowych, nagrodach, dodatkowej działalności naukowej (np. członkostwo w organizacjach naukowych). Maksymalna objętość takiego dokumentu to 3 strony formatu A4;
  • wykaz maksymalnie 10 publikacji naukowych nie starszych niż z roku 2016;
  • plan badawczy pobytu opisujący aktywności planowane do realizacji w ośrodku goszczącym wraz z uzasadnieniem wyboru ośrodka goszczącego;
  • przewidywany wpływ wyjazdu na dalszy rozwój kariery zawodowej i naukowej Wnioskodawcy;
  • opinię opiekuna lub promotora z jednostki polskiej o kandydacie i planowanym wyjeździe (nie dotyczy osób ze stopniem doktora habilitowanego i tytułem profesora);
  • kopię dokumentu lub korespondencji z instytucją przyjmującą, potwierdzającą zakwalifikowanie na staż przez ośrodek zagraniczny w danym terminie.

UWAGA: Przed złożeniem aplikacji należy zapoznać się z kryteriami określonymi przez poszczególne kraje. Dostępne są one w Załączniku nr 1 do Ogłoszenia o naborze wniosków o udział w programie wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej – oferta wyjazdowa 2023/2024 nr 32 z dnia 3 października 2022 roku:

Regulamin programu, informacje na temat sposobu składania wniosków, zasad finansowania wyjazdów i sporządzania umów z krajami współpracującymi w ramach wymiany bilateralnej studentów i naukowców znajduje się na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej: