Narodowe Centrum Nauki po raz trzeci oferuje zagranicznym naukowcom możliwość zrealizowania w Polsce dwuletnich projektów badawczych w ramach programu POLONEZ BIS.

Współfinansowany w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND program POLONEZ BIS skierowany jest do badaczek i badaczy z zagranicy, niezależnie od ich narodowości. Prowadzone przez nich działania naukowe mogą obejmować szerokie spektrum tematów i dyscyplin badań. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest posiadanie doktoratu lub czteroletniego pełnoetatowego doświadczenia badawczego oraz przynajmniej dwuletni pobyt lub zatrudnienie poza Polską w okresie trzech lat przed dniem ogłoszenia konkursu.

Kandydaci składają wnioski wraz z instytucjami przyjmującymi – swoimi przyszłymi pracodawcami w Polsce, którymi mogą być m.in.: ośrodki badawcze, uniwersytety, biblioteki naukowe, muzea, organizacje pozarządowe, szpitale, przedsiębiorstwa. Instytucje przyjmujące, poza zagwarantowaniem zatrudnienia zagranicznym naukowcom, otrzymają ryczałt w wysokości 20% na pokrycie kosztów pośrednich związanych z zarządzaniem projektem.

Beneficjenci programu pozyskają 4 465 euro brutto miesięcznie na pokrycie kosztów pełnoetatowego wynagrodzenia i ubezpieczeń społecznych, a także do 100 000 euro na realizację projektów badawczych, w tym na zatrudnienie zespołów. Program uzupełni cykl profesjonalnych szkoleń oraz staże międzysektorowe.

W dwóch pierwszych edycjach programu POLONEZ BIS wnioski złożyło w sumie 303 badaczy ze wszystkich kontynentów. Finansowanie otrzymało 50 z nich.

Nabór wniosków w ostatnim w tym roku konkursie programu POLONEZ BIS kończy się 15 grudnia 2022 r. W październiku NCN zorganizuje dwa webinaria dla  wszystkich zainteresowanych. 11 października odbędzie się szkolenie polskojęzyczne dla instytucji przyjmujących, natomiast na 18 października zaplanowano webinarium  w języku angielskim dla potencjalnych wnioskodawców.

Więcej informacji na temat programu POLONEZ BIS, zasad jego finansowania i sposobu składania wniosków znajdą Państwo na stronie internetowej:

https://polonezbis.eu/en/

Rejestracji na webinarium dla instytucji przyjmujących – 11 października 2022 r.- należy dokonać pod poniższym linkiem:

https://ncnwebinar.clickmeeting.com/426657984/register

Rejestracji na webinarium dla potencjalnych wnioskodawców – 18 października 2022 r.- należy dokonać pod poniższym linkiem:

https://ncnwebinar.clickmeeting.com/747558555/register