Narodowe Centrum Nauki we współpracy z siecią CHIST-ERA European Coordinated Research on Long-term Challenges in Information and Communication Sciences & Technologies ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty naukowe związane z dostępem do otwartych danych i oprogramowań badawczych z perspektywy ich możliwego wielokrotnego użytku. Zespoły badawcze, które otrzymają dofinansowanie, rozpoczną realizację swoich projektów we wrześniu 2023r.

CHIST-ERA European Coordinated Research on Long-term Challenges in Information and Communication Sciences & Technologies jest międzynarodowym konsorcjum zajmującym się zagadnieniami związanymi z dostępem do szeroko rozumianej otwartej nauki i możliwościami jej wykorzystania. Ogłoszony przez sieć konkurs dotyczy wyzwań związanych z otwartymi danymi i oprogramowaniem badawczym z perspektywy ich możliwego wielokrotnego użytku. Jego celem jest stworzenie warunków do realizacji badań w środowisku otwartych i współdzielonych danych i oprogramowania.

Wnioskodawcy powinni wykazać, w jaki sposób ich projekt nawiązuje do inicjatyw dotyczących otwartych danych badawczych w zakresie trzech obszarów tematycznych związanych z otwartą nauką:

  • Create, enrich or prepare ‘reference data sets’, którego celem jest zwiększenie dostępności i ułatwienie wielokrotnego użytku złożonych zbiorów danych;
  • ‘Editorialization’ of data: Reduce the distance between data producer and expected or even unexpected data re-user, zakładającego promocję wielokrotnego użytku danych na potrzeby naukowe, edukacyjne, gospodarcze i publicystyczne;
  • Processes and tools to describe, share, reference, and archive software source code, with the goal to enhance reproducibility of research results, promującego rozwój procesów i narzędzi efektywnie wykorzystujących rezultaty istniejących inicjatyw (np. Software Heritage, SWH-ID).

Konkurs ma charakter interdyscyplinarny i adresowany jest do badaczy nie tylko bezpośrednio zajmujących się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi.

O finansowanie projektów mogą starać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie (Belgia, Brazylia, Czechy, Francja, Litwa, Luksemburg, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania). Proces wnioskowania odbywa się na dwóch poziomach – międzynarodowym i krajowym. Pierwszy z nich obejmuje przygotowanie przez polski zespół badawczy wspólnie z partnerami zagranicznymi wniosku w języku angielskim, który należy złożyć w elektronicznym systemie składania wniosków sieci CHIST-ERA (ESS). Natomiast na poziomie krajowym polski zespół badawczy zobligowany jest do sporządzenia wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF.

Harmonogram konkursu:

  • Termin składania wniosków wspólnych w systemie ESS: 14 grudnia 2022r., godz. 17:00 CET.
  • Termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 21 grudnia 2022r.
  • Wyniki konkursu: czerwiec 2023 r.
  • Rozpoczęcie realizacji projektów: wrzesień 2023 r.

NCN, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia przeznaczy na realizację działań konkursowych przez polskie zespoły badawcze 500 tys.euro. Otrzymane dofinansowanie może zostać wykorzystane m.in. na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej itp.

Więcej szczegółów na temat konkursu, jego realizacji, warunków jakie muszą spełniać wnioskodawcy i zasad finansowania, znajdą Państwo na stronie internetowej NCN:

https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/chist-era-2022

Dokumentacja konkursowa obowiązkowa dla wnioskodawców ze wszystkich krajów, dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://www.chistera.eu/call-ord-announcement