Jakość przede wszystkim – budowanie systemu zarządzania i kreowania kultury jakości kształcenia na Uniwersytecie Opolskim, projekt pod taką nazwą zgłoszony w ramach programu “Doskonałość dydaktyczna uczelni”, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, zrealizuje Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich UO. Jego budżet to niemal 800 000 zł.

Głównym założeniem programu “Doskonałość dydaktyczna uczelni” jest utworzenie na uczelniach wyższych jednostek odpowiedzialnych za doskonałość dydaktyczną lub przekształcenie struktur już istniejących i działających w tym celu oraz wsparcie działań realizowanych dotychczas na rzecz doskonałości dydaktycznej. Do ich zadań mają należeć przede wszystkim: przygotowanie organizacyjno-prawne zasad, celów, procedur, procesów funkcjonowania komórek; stworzenie systemu zarządzania jakością w zakresie dydaktyki; doskonalenie procesu dydaktycznego; organizacja i prowadzenie szkoleń podnoszących kompetencje dydaktyczne nauczycieli akademickich, wspieranie działań w zakresie opracowania materiałów/dokumentów dydaktycznych, w tym m.in. materiałów uwzględniających potrzeby studentów z niepełnosprawnościami, prowadzenie badań ewaluacyjnych w zakresie jakości i skuteczności proponowanych form wsparcia.

Wpisując się w powyższe założenia Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich UO planuje przejście z obecnego systemu jakości kształcenia na system zarządzania i kreowania kultury jakości kształcenia. Aby móc efektywnie zrealizować ten plan konieczne będzie m.in. przeprowadzenie diagnozy poziomu kompetencji pracowników prowadzących zajęcia dydaktyczne; usystematyzowanie badań ewaluacyjnych prowadzonych w UO w zakresie jakości kształcenia i ich wykorzystanie do doskonalenia procesu dydaktycznego; upowszechnienie dobrych praktyk we wszystkich jednostkach UO prowadzących działalność dydaktyczną; wspieranie studentów w procesie studiowania; kształtowanie postaw projakościowych na UO. Ponadto, dzięki realizacji projektu, system doskonalenia jakości kształcenia zostanie wzbogacony o nowatorskie rozwiązania z takich obszarów docelowego modelu zarządzania procesem kształcenia jak: ocena jakości procesu dydaktycznego, doskonalenie kadry dydaktycznej, modernizacja bazy i infrastruktury.

Projekt otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w wysokości 783 830 zł. Jego realizacja zakończy się jesienią 2023r.